14-15.12
Ütleme otse välja, et meid tabas seekord korralik kultuurišokk, sest ehkki Borneo saar ja Singapur pole maailmakaardil teineteisest kaugel, lahutab neid vähemalt 50 arenguaastat.
Kahe Singapuris oldud päeva sisse mahtusid traditsioonilised turistikad Marina Bay Sands kõrghoone vaateplatvorm ja selle kõrval asuv Gardens by the bay, kus on Coud Forest, Supertree Observatory ja Flower Dome. Kõik vaatamistväärt paigad. Ainult ArtScience Museum valmistas meile pettumuse – see sobib noorematele lastele.
Gardens by the bay. Ühe teokarbile sarnaneva kupli all on maailma puude ja lillede näitus Flower Dome, teise all Avatarist inspireeritud vihmamets
Piletid kõigile atraktsioonidele on muuseas mõistlik osta internetist – saab odavamalt ja ei pea seisma piletisabas.
Teisel päeval sõitsime cable car’iga Sentosa saarele. Cable car on seal mugav ja kaunis ringiliikumise viis. Vaatasime üle väga hea, hariva ja põneva (ja tasuta) sõjaajaloo muuseumiks kujundatud Fort Siloso, mis on Singapuri ainus sõjaajast säilinud rajatis. Soovitame soojalt kõigile ajaloohuvilistele.
Ilusa ilmaga on mõistlik ettevõtmine ka Sentosa saare kaunites liivarandades ujuma minek aga meil oli ilm sajune ja jätsime selle võimaluse kasutamata.
16.12
Hommikul 6.30 istusime metroosse ja tegime kogu Singapur-Malaisia tuuri taas läbi aga seekord teistpidi. Kella 10-ks olime taas Puteri sadamas ja alustasime väljamöllimise protseduure. Need läksid tänu Arzlinale sama ladusalt kui sissemöllimine. Maksime väljamöllimise eest ca 30 euri agenditasu ja kai ääres vee kasutamise eest paar euri.
Üks oluline nüanss veel. Kui väljamöllimise templid on passides, saab reisilaeva terminalist osta Tax Free poest maksuvaba alkoholi. See on poole odavam kui poes. Eestiga võrreldes on alkohol siin siiski kallis st maksuvaba alkohol maksab sama palju kui meie maksudega alkohol. Ei ole need alkoholi maksud meil seega Eestis suured ühti.
Sadamas oli Arzlina korraldanud meie tühjadesse kanistritesse kütuse toomise (270 liitrit ca 240 euri) ja pesupesemise (ca 15 euri). Kuldaväärt naisterahvas!
Viisime talle tänutaheks Vana Tallinna ja pisut Eesti kommi ning palusime oma jahtklubi lipule tervitust Malaisiast, Puteri sadamast. Arzlina kirjutas selle hea meelega ja rääkis, et ta on Puteri sadamas jahte aidanud juba sadama loomisest saati ehk siis ca 13 aastat. Sadam on kaalunud ka jahtklubi avamist, aga majanduslikel põhjustel on sellest siiani loobutud.